Czym jest uznanie długu przez dłużnika? Dochodzenie roszczeń w postępowaniu cywilnym
Nasze życie nie zawsze toczy się tak, jakbyśmy tego chcieli. Nikt przecież nie chce zalegać z opłatami czy zobowiązaniami finansowymi. Przyczyn powstania zadłużenia może być bardzo wiele. Z punktu widzenia prawa dług to obowiązek świadczenia w określonym czasie na rzecz wierzyciela ze strony dłużnika. Obowiązek spłaty zadłużenia wynika z konkretnych przepisów oraz warunków umowy zobowiązaniowej zawartej pomiędzy stronami. Bardzo istotną rolę w tym zakresie odgrywa instytucja uznania długu. W tym wpisie postaramy się przybliżyć, co ona oznacza.
Z tego wpisu dowiesz się…
Czym jest uznanie długu przez dłużnika?
Najprościej rzecz ujmując, uznanie długu jest potwierdzeniem ze strony dłużnika istnienia określonej wierzytelności względem wierzyciela. To przyznanie się do posiadania zadłużenia. Można więc je uznać za czynność dłużnika względem wierzyciela, w której oświadcza chęć spłaty długu lub przynajmniej potwierdza jego występowanie. Powoduje to oczywiście określone konsekwencje prawne. Jednocześnie obowiązujące w Polsce przepisy nie przedstawiają w tym przypadku szczegółowej definicji, niemniej uznanie długu jest pojęciem często występującym w orzecznictwie oraz doktrynie prawnej. Stosuje się tu przepisy Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. 1964 Nr 16 poz. 93 z późn. zm.) oraz Ustawy z dnia 17 listopada 1964 r. Kodeks postępowania cywilnego (Dz. U. 1964 Nr 43 poz. 296 z późn. zm.).
Rodzaje uznania długu – właściwe i niewłaściwe
Uznanie długu występuje w różnych sytuacjach. Dłużnik może bowiem przyznać się do swoich zobowiązań na bardzo wiele sposobów. Dotyczy to również wierzytelności przedawnionych. Forma uznania długu może być pisemna, ustna czy elektroniczna. Oczywiście nie każda jest równie łatwa do udowodnienia przed sądem. Doktryna prawa wyróżnia przy tym dwa rodzaje uznania długu. Są to:
- Uznanie długu dokonane wprost (tzw. uznanie właściwe) – bezpośrednia deklaracja dłużnika względem wierzyciela. Najczęściej przybiera ona formę pisemnego oświadczenia. Jeżeli dokument zawiera: dokładne dane wierzyciela oraz dłużnika, terminy i sposoby płatności, źródło powstałego zobowiązania, oświadczenie o uznaniu długu, datę powstania dokumentu oraz podpis dłużnika – to zaistnienie wierzytelności nie budzi żadnych wątpliwości.
- Uznanie długu dorozumiane (tzw. uznanie niewłaściwe) – pośrednia interpretacja na podstawie czynności czy oświadczeń wiedzy ze strony dłużnika względem zobowiązania. Nie jest oświadczeniem woli, ale wiedzy. Obejmuje każde zachowanie obowiązanego, które w dostateczny sposób potwierdza jego świadomość odnośnie ciążącego na nim obowiązku. Może to być częściowa spłata, przyrzeczenie zapłaty w przyszłości, prośba o odroczenie terminu, rozłożenie długu na raty albo o zwolnienie z niego. Uznanie długu dorozumiane nie stanowi przy tym czynności prawnej.
W teorii pośrednie uznanie długu względem wierzyciela może zostać wyrażone przez każde zachowanie dłużnika. W praktyce jest to jednak trudniejsze do udowodnienia. O zaistnieniu tego faktu decyduje samodzielnie i niezależnie skład sędziowski rozpatrujący sprawę. Nie może przy tym brać pod uwagę samego domniemania. Uznanie długu musi wystąpić w sposób wyraźny oraz niebudzący wątpliwości z uwzględnieniem wszystkich istotnych okoliczności. Potrzebny jest więc tu konkretny dowód. Przy czym może nim być również zapis nagrania rozmowy telefonicznej.
Skutki prawne uznania roszczenia dla wierzyciela i dłużnika
Uznanie długu to przyznanie się do zobowiązania. Wierzyciel ma więc pełne prawo żądać jego spłaty także na drodze sądowej oraz komorniczej. Stanowi to znaczące ułatwienie procesowe oraz zwiększa szanse na skuteczne dochodzenie roszczeń. Ważną kwestią jest również fakt, że uznanie zaległości pozostaje przesłanką dla przerwania biegu terminu przedawnienia roszczenia, nawet w sytuacji gdy dłużnik ma zastrzeżenia odnośnie wysokości długu. To zatem niezwykle przydatne narzędzie windykacyjne. Według doktryny prawa skutek taki zachodzi zarówno w przypadku wystąpienia uznania długu właściwego, jak i niewłaściwego. Przerwany bieg przedawnienia jest wtedy liczony od początku, zatem wierzyciel ma więcej czasu na prawne dochodzenie swoich roszczeń i domagania się zaległej zapłaty. Co istotne, uznanie długu przez dłużnika także po upływie terminu przedawnienia może skutkować przywróceniem obowiązku spłaty zobowiązania.
Oświadczenie woli o uznaniu długu – podsumowanie
Uznanie długu stanowi oświadczenie dłużnika potwierdzające istnienie danego zobowiązania, zazwyczaj finansowego. Czynność ta może wystąpić w sposób bezpośredni lub pośredni. Istotą jest tu świadomość istnienia długu. Wiążą się z nią określone skutki prawne – znacznie korzystniejsze dla wierzyciela, niekorzystne natomiast dla dłużnika. Przede wszystkim fakt uznania przerywa bieg przedawnienia długu. Pozwala to zatem wierzycielowi domagać się zaspokojenia roszczenia przysługującego z tego tytułu przez dłuższy czas. Polskie prawo kwestię uznania długu reguluje dosyć ogólnie. Daje więc sądom duże możliwości interpretacji tego zagadnienia. Dotyczy to zwłaszcza uznania długu dorozumianego. Wystąpienie tej sytuacji prawnej również może być jednak podstawą do roszczeń, nawet kiedy doszło do przedawnienia zobowiązania o znaczący czas. Za każdym razem uznanie długu stanowi bowiem rodzaj dowodu w trakcie procesu sądowego. Pozwala więc na skuteczniejsze dochodzenie zaległych należności.
Jak możemy Ci pomóc?
Skontaktuj się z nami aby nawiązać współpracę z zakresu księgowości.
Szybki kontakt
Najnowsze wpisy
-
Płaca minimalna w 2025 roku – ile będzie wynosić najniższa krajowa?
Płaca minimalna w 2025 roku – ile będzie wynosić najniższa krajowa? Wynagrodzenie za wykonywaną pracę to jedno z podstawowych praw pracowniczych. Wzrost inflacji sprawia jednak, że za otrzymywaną pensję można kupić mniej niż wcześniej. Przed utratą wartości pieniądza i spadkiem jego siły nabywczej pracowników ma chronić minimalne wynagrodzenie miesięczne. To ważne również dla konsumpcji, która
8 stycznia 2025 Czytaj więcej -
Czym jest duplikat faktury, kiedy go wystawić oraz jak zaksięgować?
Czym jest duplikat faktury, kiedy go wystawić oraz jak zaksięgować? Faktura to wystawiany setki razy dziennie dokument księgowy, który jest niejako filarem stosunków między sprzedawcami a nabywcami – zwłaszcza w kontekście B2B. Z różnych powodów jej oryginał może zostać zgubiony, zniszczony lub nie dotrzeć do odbiorcy. W takich sytuacjach koniecznie staje się wystawienie duplikatu, który
17 grudnia 2024 Czytaj więcej -
Czy można wystawić fakturę z datą wsteczną?
Czy można wystawić fakturę z datą wsteczną? Wystawianie faktur VAT stanowi nieodłączną część prowadzenia działalności gospodarczej. Kwestię tę regulują szczegółowo określone przepisy. W obrocie gospodarczym ma miejsce czasem sytuacja, że następuje wystawienie faktury z datą sprzedaży wsteczną. Czy jest to zgodne z obowiązującym prawem? Przepisy w tym aspekcie są jednoznaczne i nie pozostawiają najmniejszych wątpliwości.
5 grudnia 2024 Czytaj więcej -
Na czym polegają zasada memoriałowa i zasada kasowa w rachunkowości?
Na czym polegają zasada memoriałowa i zasada kasowa w rachunkowości? Rachunkowość to sformalizowany i regulowany przepisami prawa system, który jest niezbędny podczas prowadzenia działalności gospodarczej. Służy rzetelnej oraz opartej na miarodajnych wynikach ocenie. Jako przedmiot systemu rachunkowości należy bowiem traktować każde zdarzenie gospodarcze związane z miernikiem pieniężnym i mające wpływ na wskaźniki przedsiębiorstwa. Jest to
23 listopada 2024 Czytaj więcej