Czym jest uznanie długu przez dłużnika? Dochodzenie roszczeń w postępowaniu cywilnym
Nasze życie nie zawsze toczy się tak, jakbyśmy tego chcieli. Nikt przecież nie chce zalegać z opłatami czy zobowiązaniami finansowymi. Przyczyn powstania zadłużenia może być bardzo wiele. Z punktu widzenia prawa dług to obowiązek świadczenia w określonym czasie na rzecz wierzyciela ze strony dłużnika. Obowiązek spłaty zadłużenia wynika z konkretnych przepisów oraz warunków umowy zobowiązaniowej zawartej pomiędzy stronami. Bardzo istotną rolę w tym zakresie odgrywa instytucja uznania długu. W tym wpisie postaramy się przybliżyć, co ona oznacza.
Z tego wpisu dowiesz się…
Czym jest uznanie długu przez dłużnika?
Najprościej rzecz ujmując, uznanie długu jest potwierdzeniem ze strony dłużnika istnienia określonej wierzytelności względem wierzyciela. To przyznanie się do posiadania zadłużenia. Można więc je uznać za czynność dłużnika względem wierzyciela, w której oświadcza chęć spłaty długu lub przynajmniej potwierdza jego występowanie. Powoduje to oczywiście określone konsekwencje prawne. Jednocześnie obowiązujące w Polsce przepisy nie przedstawiają w tym przypadku szczegółowej definicji, niemniej uznanie długu jest pojęciem często występującym w orzecznictwie oraz doktrynie prawnej. Stosuje się tu przepisy Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. 1964 Nr 16 poz. 93 z późn. zm.) oraz Ustawy z dnia 17 listopada 1964 r. Kodeks postępowania cywilnego (Dz. U. 1964 Nr 43 poz. 296 z późn. zm.).
Rodzaje uznania długu – właściwe i niewłaściwe
Uznanie długu występuje w różnych sytuacjach. Dłużnik może bowiem przyznać się do swoich zobowiązań na bardzo wiele sposobów. Dotyczy to również wierzytelności przedawnionych. Forma uznania długu może być pisemna, ustna czy elektroniczna. Oczywiście nie każda jest równie łatwa do udowodnienia przed sądem. Doktryna prawa wyróżnia przy tym dwa rodzaje uznania długu. Są to:
- Uznanie długu dokonane wprost (tzw. uznanie właściwe) – bezpośrednia deklaracja dłużnika względem wierzyciela. Najczęściej przybiera ona formę pisemnego oświadczenia. Jeżeli dokument zawiera: dokładne dane wierzyciela oraz dłużnika, terminy i sposoby płatności, źródło powstałego zobowiązania, oświadczenie o uznaniu długu, datę powstania dokumentu oraz podpis dłużnika – to zaistnienie wierzytelności nie budzi żadnych wątpliwości.
- Uznanie długu dorozumiane (tzw. uznanie niewłaściwe) – pośrednia interpretacja na podstawie czynności czy oświadczeń wiedzy ze strony dłużnika względem zobowiązania. Nie jest oświadczeniem woli, ale wiedzy. Obejmuje każde zachowanie obowiązanego, które w dostateczny sposób potwierdza jego świadomość odnośnie ciążącego na nim obowiązku. Może to być częściowa spłata, przyrzeczenie zapłaty w przyszłości, prośba o odroczenie terminu, rozłożenie długu na raty albo o zwolnienie z niego. Uznanie długu dorozumiane nie stanowi przy tym czynności prawnej.
W teorii pośrednie uznanie długu względem wierzyciela może zostać wyrażone przez każde zachowanie dłużnika. W praktyce jest to jednak trudniejsze do udowodnienia. O zaistnieniu tego faktu decyduje samodzielnie i niezależnie skład sędziowski rozpatrujący sprawę. Nie może przy tym brać pod uwagę samego domniemania. Uznanie długu musi wystąpić w sposób wyraźny oraz niebudzący wątpliwości z uwzględnieniem wszystkich istotnych okoliczności. Potrzebny jest więc tu konkretny dowód. Przy czym może nim być również zapis nagrania rozmowy telefonicznej.
Skutki prawne uznania roszczenia dla wierzyciela i dłużnika
Uznanie długu to przyznanie się do zobowiązania. Wierzyciel ma więc pełne prawo żądać jego spłaty także na drodze sądowej oraz komorniczej. Stanowi to znaczące ułatwienie procesowe oraz zwiększa szanse na skuteczne dochodzenie roszczeń. Ważną kwestią jest również fakt, że uznanie zaległości pozostaje przesłanką dla przerwania biegu terminu przedawnienia roszczenia, nawet w sytuacji gdy dłużnik ma zastrzeżenia odnośnie wysokości długu. To zatem niezwykle przydatne narzędzie windykacyjne. Według doktryny prawa skutek taki zachodzi zarówno w przypadku wystąpienia uznania długu właściwego, jak i niewłaściwego. Przerwany bieg przedawnienia jest wtedy liczony od początku, zatem wierzyciel ma więcej czasu na prawne dochodzenie swoich roszczeń i domagania się zaległej zapłaty. Co istotne, uznanie długu przez dłużnika także po upływie terminu przedawnienia może skutkować przywróceniem obowiązku spłaty zobowiązania.
Oświadczenie woli o uznaniu długu – podsumowanie
Uznanie długu stanowi oświadczenie dłużnika potwierdzające istnienie danego zobowiązania, zazwyczaj finansowego. Czynność ta może wystąpić w sposób bezpośredni lub pośredni. Istotą jest tu świadomość istnienia długu. Wiążą się z nią określone skutki prawne – znacznie korzystniejsze dla wierzyciela, niekorzystne natomiast dla dłużnika. Przede wszystkim fakt uznania przerywa bieg przedawnienia długu. Pozwala to zatem wierzycielowi domagać się zaspokojenia roszczenia przysługującego z tego tytułu przez dłuższy czas. Polskie prawo kwestię uznania długu reguluje dosyć ogólnie. Daje więc sądom duże możliwości interpretacji tego zagadnienia. Dotyczy to zwłaszcza uznania długu dorozumianego. Wystąpienie tej sytuacji prawnej również może być jednak podstawą do roszczeń, nawet kiedy doszło do przedawnienia zobowiązania o znaczący czas. Za każdym razem uznanie długu stanowi bowiem rodzaj dowodu w trakcie procesu sądowego. Pozwala więc na skuteczniejsze dochodzenie zaległych należności.
Jak możemy Ci pomóc?
Skontaktuj się z nami aby nawiązać współpracę z zakresu księgowości.
Szybki kontakt
Najnowsze wpisy
-
Spółka joint venture – jakie daje korzyści ta forma współpracy biznesowej?
Spółka joint venture – jakie daje korzyści ta forma współpracy biznesowej? Każda działalność gospodarcza wiąże się z wieloma wyzwaniami, z którymi musi radzić sobie przedsiębiorca. Zdarzają się też sytuacje wyjątkowo skomplikowane, wymagające niestandardowych działań. Czasem warto bowiem nawiązać trwalszą współpracę z innym podmiotem, aby każda ze stron porozumienia mogła lepiej zrealizować swoje cele biznesowe i
2 października 2024 Czytaj więcej -
Czym jest uznanie długu przez dłużnika? Dochodzenie roszczeń w postępowaniu cywilnym
Czym jest uznanie długu przez dłużnika? Dochodzenie roszczeń w postępowaniu cywilnym Nasze życie nie zawsze toczy się tak, jakbyśmy tego chcieli. Nikt przecież nie chce zalegać z opłatami czy zobowiązaniami finansowymi. Przyczyn powstania zadłużenia może być bardzo wiele. Z punktu widzenia prawa dług to obowiązek świadczenia w określonym czasie na rzecz wierzyciela ze strony dłużnika.
1 października 2024 Czytaj więcej -
Dyrektywa DAC7 – fakty i mity
Dyrektywa DAC7 – fakty i mity Czas na kolejne zmiany w systemie podatkowym. Kilka miesięcy temu Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy wprowadzającej przepisy uchwalone przez Radę Unii Europejskiej już w 2021 roku. Mowa o nowych sposobach radzenia sobie z szarą strefą w handlu internetowym m.in. na portalach aukcyjnych. Rozporządzenie ma pomóc w ograniczeniu liczby niezgłoszonych
9 września 2024 Czytaj więcej -
Czym jest faktura uproszczona – do jakiej kwoty można ją wystawić i czy wystarczy paragon?
Czym jest faktura uproszczona – do jakiej kwoty można ją wystawić i czy wystarczy paragon? Faktura to dokument księgujący, który ma na celu potwierdzenie sprzedaży oraz nabycia usługi lub produktu. Jej wystawienie powoduje powstanie obowiązku podatkowego. Istnieje wiele rodzajów faktur, których użycie regulują odpowiednie przepisy. Osoby prowadzące działalność gospodarczą są zobowiązane do ich przestrzegania. Szczególnym
1 września 2024 Czytaj więcej