Jakich zmian w podatkach możemy się spodziewać w przyszłym roku?
Są niezbędne do funkcjonowania państwa, ale niezbyt lubiane. Podatki to temat, który często wywołuje skrajne emocje u polityków oraz obywateli. Wiele wskazuje na to, że w 2025 roku pojawi się liczne zmiany w przepisach podatkowych. O ile jednak niektóre z nich wydają się już pewnikiem, o tyle część regulacji wciąż pozostaje przedmiotem dyskusji w Sejmie i na sejmowych komisjach.
Z tego wpisu dowiesz się…
Czym są podatki i dlaczego odgrywają ważną rolę?
W największym uproszczeniu podatki można uznać za obowiązkowe świadczenie pieniężne na rzecz państwa lub ewentualnie samorządu terytorialnego. Pozyskane w ten sposób kwoty są przeznaczane na realizację różnego typu zadań publicznych. Wspomagają więc m.in. funkcjonowanie służby zdrowia, oświaty, wojska czy policji. W praktyce jednak zakres ich oddziaływania na życie codzienne obywateli jest jednak znacznie większy.
Zakres planowanych zmian w podatkach w 2025 roku
Niewątpliwie 2025 rok przyniesie szereg zmian dotyczących systemu podatkowego w Polsce. Wpłyną one na wiele dziedzin życia oraz funkcjonowanie biznesów. Celem regulacji są uporządkowanie i uproszczenie przepisów, zwiększenie przejrzystości oraz większa efektywność systemu podatkowego, czyli de facto jego uszczelnienie. Czy tak faktycznie będzie? Dotychczasowa praktyka pokazuje, że różnie z tym bywa. Dostosowanie się do nowych przepisów również wymaga czasu. Według obecnych założeń zmiany mają dotyczyć m.in. takich kwestii, jak:
- oświadczenia PIT,
- stawki VAT,
- akcyza,
- opodatkowania lokat bankowych,
- podatek od nieruchomości,
- ulgi podatkowe,
- zaliczki od obligacji oraz listów zastawnych.
Oczywiście ustawodawca zamierza wprowadzić także wiele zapisów porządkujących oraz doprecyzowujących obecne prawo podatkowe. Tak więc znacząca część z nich będzie dotyczyć wyłącznie kwestii technicznych czy uchyleń tzw. martwych przepisów.
Planowane zmiany podatkowe w 2025 roku
O ile duża część projektów oraz propozycji dotyczących systemu podatkowego wciąż jest procedowanych w Sejmie oraz sejmowych komisjach, o tyle niektóre zmiany już teraz wydają się pewnikiem, co potwierdziło Ministerstwo Finansów. Wiele wskazuje więc na to, że te przepisy zaczną obowiązywać z początkiem 2025 roku, choć nie wszystkie szczegóły są jeszcze znane. Wśród znaczących zmian można wskazać m.in.:
- globalny podatek minimalny (wyrównawczy);
- zwolnienie z podatku organizacji pozarządowych działających na rzecz pożytku publicznego;
- zrównanie podatkowej sytuacji dla osób, które otrzymują świadczenia wypłacane, aby zaspokoić potrzeby rodziny;
- zwolnienie podatkowe dla zapomóg otrzymywanych z powodu trudnej sytuacji materialnej;
- ulga dla wydatków termomodernizacyjnych, jakie są ponoszone w ramach projektów, które realizują jednostki samorządu terytorialnego;
- zwolnienie podatkowe dla kwoty odszkodowania, którą wypłaca ubezpieczający poszkodowanemu w ramach franszyzy redukcyjnej;
- dopracowanie przepisów dotyczących opodatkowania zagranicznej spółki kontrolowanej (CFC)
- nowe przepisy odnośnie daniny solidarnościowej;
- regulacje obejmujące sytuacje przekształceń spółek, wymiany udziałów czy zmniejszenia ich wartości;
- kwestie dotyczące odliczeń w zakresie zryczałtowanych podatków dochodowych dla przychodów uzyskanych przez komplementariuszy spółek komandytowo-akcyjnych oraz komandytowych.
Czego jeszcze możemy się spodziewać?
Wiele prac legislacyjnych jest obecnie na etapie projektu. Niewykluczone jednak, że zostaną one jeszcze zatwierdzone przez Sejm w tym roku i zaczną obowiązywać w przyszłym. Z niektórych wypowiedzi prasowych wynika, iż trwa debata nad zmianami dotyczącymi m.in. prawa podatkowego w odniesieniu do fundacji rodzinnych. Pojawiają się jednak również informacje, że reforma w tym zakresie nastąpi dopiero w 2026 roku. Z zapowiedzi wynika także, iż planowane są zmiany w akcyzie, które obejmą napoje alkoholowe, papierosy czy reeksport samochodów osobowych. Niektóre stawki VAT mają zostać podwyższone, inne obniżone. Przykładowo zerowy podatek ma dotyczyć dostawy statków ratowniczych i łodzi ratunkowych. W przypadku niektórych zwierząt pomocnych w rolnictwie czy wyrobów z konopi siewnej (Cannabis sativa) do palenia lub do wdychania bez spalania stawki VAT zostaną podwyższone. Wiele wskazuje również na to, że zniesiony zostanie obowiązek integracji kas fiskalnych z terminalami płatniczymi. Przewidywane są także nowe ulgi podatkowe. Niewykluczone, że zmiany obejmą wysokość kwot wolnych od podatku.
Jak wiele zmian faktycznie wejdzie w życie?
Modyfikacje w polskim systemie podatkowym, które są planowane przez ustawodawcę na 2025 rok, mają uwzględnić wiele aspektów dotyczących danin publicznych. Dotyczą one podatku dochodowego od osób fizycznych oraz prawnych, od towarów i usług, od nieruchomości. Zmiany mają też uwzględniać składki zdrowotne. Ogół modyfikacji jednak pozostaje nieznany, a te dotychczas ogłaszane również nie przybrały ostatecznego kształtu. W projekty wciąż są wprowadzane poprawki. Część zmian zapewne okaże się korzystna dla podatników. Będzie jednak wymagała dostosowania się do nowych warunków prawnych, aby uniknąć wszelkich nieporozumień oraz problemów. To wymaga jednak czasu. Tymczasem wszystko wskazuje, że podatnicy na dostosowanie się do nowego prawa otrzymają go niewiele. Dokładna data wejścia w życie znowelizowanych przepisów nie została podana, choć część z nich zacznie obowiązywać zapewne już z początkiem 2025 roku.
Jak możemy Ci pomóc?
Skontaktuj się z nami aby nawiązać współpracę z zakresu księgowości.
Szybki kontakt
Najnowsze wpisy
-
Czy można wystawić fakturę z datą wsteczną?
Czy można wystawić fakturę z datą wsteczną? Wystawianie faktur VAT stanowi nieodłączną część prowadzenia działalności gospodarczej. Kwestię tę regulują szczegółowo określone przepisy. W obrocie gospodarczym ma miejsce czasem sytuacja, że następuje wystawienie faktury z datą sprzedaży wsteczną. Czy jest to zgodne z obowiązującym prawem? Przepisy w tym aspekcie są jednoznaczne i nie pozostawiają najmniejszych wątpliwości.
5 grudnia 2024 Czytaj więcej -
Na czym polegają zasada memoriałowa i zasada kasowa w rachunkowości?
Na czym polegają zasada memoriałowa i zasada kasowa w rachunkowości? Rachunkowość to sformalizowany i regulowany przepisami prawa system, który jest niezbędny podczas prowadzenia działalności gospodarczej. Służy rzetelnej oraz opartej na miarodajnych wynikach ocenie. Jako przedmiot systemu rachunkowości należy bowiem traktować każde zdarzenie gospodarcze związane z miernikiem pieniężnym i mające wpływ na wskaźniki przedsiębiorstwa. Jest to
23 listopada 2024 Czytaj więcej -
Jakich zmian w podatkach możemy się spodziewać w przyszłym roku?
Jakich zmian w podatkach możemy się spodziewać w przyszłym roku? Są niezbędne do funkcjonowania państwa, ale niezbyt lubiane. Podatki to temat, który często wywołuje skrajne emocje u polityków oraz obywateli. Wiele wskazuje na to, że w 2025 roku pojawi się liczne zmiany w przepisach podatkowych. O ile jednak niektóre z nich wydają się już pewnikiem,
14 listopada 2024 Czytaj więcej -
Czym jest postępowanie sanacyjne?
Czym jest postępowanie sanacyjne? W polskim prawie wyróżnia się cztery rodzaje postępowań restrukturyzacyjnych: postępowanie o zatwierdzenie układu, przyspieszone postępowanie układowe, postępowanie układowe oraz postępowanie sanacyjne. W artykule zajmiemy się ostatnim typem. Co to w ogóle jest postępowanie sanacyjne? Czym wyróżnia się na tle innych? Kiedy można skorzystać z prawa do sanacji? Z jakich etapów się
4 listopada 2024 Czytaj więcej