Zakładanie działalności gospodarczej krok po kroku

Praca na etacie wiąże się z bezpieczeństwem, stabilizacją, lecz często również ograniczonymi możliwościami w zakresie rozwoju osobistego i finansowego. Nic więc dziwnego, że coraz więcej osób rezygnuje z bezpiecznych etatów na rzecz jednoosobowej działalności gospodarczej. Tak drastyczna decyzja o zmianie swojego życia wymaga sprawdzenia wymogów, które trzeba spełnić i jakich przepisów należy się trzymać, żeby móc założyć swoją własną działalność i pracować tylko na siebie. Jak więc założyć firmę krok po kroku, co potrzeba do rozpoczęcia działalności gospodarczej oraz z jakimi kosztami musimy się liczyć?

Z tego wpisu dowiesz się…

Czy muszę rejestrować działalność gospodarczą w Polsce?

Zakładanie działalności gospodarczej to proces złożony, który wymaga spełnienia szeregu formalności. Już na samym początku trzeba zastanowić się nad tym, czy faktycznie powinno się rejestrować swoją działalność. Nie każdego bowiem ten obowiązek dotyczy. Kto może uniknąć konieczności spełniania szeregu formalności związanych z rejestracją firmy?

Działalność gospodarcza jest według polskiego prawa zorganizowana, ukierunkowana zarobkowo, prowadzona w sposób ciągły oraz we własnym imieniu. Co więcej, zawsze musi być zgłoszona w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Istnieje jednak pewien wyjątek, który pozwala tego nie robić.

Żeby prowadzić działalność niezarejestrowaną, nawet jeśli spełnia się wszystkie cztery wyżej wymienione warunki, trzeba osiągać niskie miesięczne przychody. Według przepisów przychód nie może być wyższy niż 50% kwoty minimalnego wynagrodzenia. Od 1 lipca 2023 roku minimalne wynagrodzenie wyniesie 3600 zł brutto, a to oznacza, że działalność niezarejestrowana nie może przekroczyć przychodu 1800 zł. Jeśli przychód będzie wyższy, niemożliwe stanie się korzystanie z tego wyjątku.

Istnieją przypadki, gdy wymagana jest rejestracja firmy, nawet jeśli osiąga się niewielkie miesięczne przychody. Obowiązek ten wynika z charakteru prowadzonego biznesu. Dotyczy to wszystkich przedsiębiorców, którzy do założenia swojej spółki muszą uzyskać zezwolenie, koncesję lub wpis do rejestru działalności regulowanej. Wymienić tu trzeba przykładowo sprzedaż alkoholu, ochronę mienia, zbieranie odpadów lub organizowanie imprez turystycznych.

Działalność gospodarcza - przedsiębiorcy

Etapy zakładania działalności gospodarczej krok po kroku

Jeśli prowadzona przez nas działalność gospodarcza nie spełnia wymogu otrzymania statusu niezarejestrowanej, konieczne jest jej oficjalne zgłoszenie w stosownym urzędzie. Żeby jednak można było do tego przejść, należy najpierw zapoznać się z najważniejszymi etapami zakładania działalności. Jak w takim razie wyglądają te procedury?

  • Podstawową czynnością jest zarejestrowanie istnienia swojej firmy. Na szczęście nie ma obowiązku odwiedzania urzędu i stania do okienka w wielogodzinnej kolejce, ponieważ wszystko można załatwić przez internet. Zakładanie działalności gospodarczej online odbywa się na stronie internetowej https://www.biznes.gov.pl/pl. Uwaga – potrzebny będzie tutaj profil zaufany!
  • Po wejściu na stronę należy przejść do wypełnienia elektronicznego wniosku do CEIDG, w którym trzeba podać swoje dane osobowe, a także podstawowe informacje o firmie – imię i nazwisko właściciela, jego datę urodzenia, pesel, lecz także nazwę firmy oraz jej adres.
  • Warto pamiętać o tej stronie, a także o formularzu CEIDG-1, ponieważ korzysta się z niego również w przypadku wszelkich zmian. Istnieje prawny obowiązek skorygowania danych w ciągu 7 dni od zaistnienia różnicy. Wielu początkujących przedsiębiorców uważa, że wszystkie informacje trafiają do systemu automatycznie, lecz nie zawsze tak się dzieje, więc lepiej trzymać rękę na pulsie i samodzielnie nanosić korekty. Pozwoli to uniknąć wielu problemów.
  • Podczas wypełniania wniosku w CEIDG po raz pierwszy należy pamiętać o wybraniu odpowiedniego rodzaju prowadzonej działalności gospodarczej — pełna ich lista wraz z odpowiednimi kodami PKD znajduje się w wykazie Polskiej Klasyfikacji Działalności. Oczywiście można wybrać więcej niż jeden kod, lecz nie więcej niż dziesięć.
  • Kolejnym bardzo ważnym krokiem, który jest niezbędny do wykonania na drodze do prowadzenia własnej jednoosobowej działalności gospodarczej, jest uzyskanie numeru NIP. Jest on niezbędny do rozliczania się z urzędem skarbowym. Innym obowiązkiem jest pozyskanie numeru REGON, który jest wymagany przez Urząd Statystyczny. Na szczęście podania o oba te numery zawarte są we wniosku CEIDG-1.
  • Jeśli nie jesteśmy jednocześnie zatrudnieni na umowę o pracę lub nie pobieramy emerytury, a nasza rejestrowana działalność będzie jedyną formą uzyskiwania dochodów, wtedy niezbędna stanie się także rejestracja w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych. Stosowny wniosek, podobnie jak wcześniejsze, składa się w trakcie wypełniania wniosku CEIDG. Przedsiębiorca ma 7 dni od daty rozpoczęcia działalności gospodarczej na zgłoszenie do ZUS.

Oczywiście trzeba podkreślić, że w przypadku, jeśli młody przedsiębiorca nie czuje się na siłach z podołaniem początkowej papierologii lub zwyczajnie obawia się popełnić błąd, można skorzystać z usług profesjonalnych biur. Pomoc w zakładaniu firmy uzyskana od fachowców daje gwarancję tego, że wszystko jest dopięte na ostatni guzik i nie trzeba obawiać sie komplikacji już na samym początku działania.

Koszty związane z założeniem jednoosobowej działalności

Założenie jednoosobowej działalności gospodarczej to nie tylko duże wyzwanie logistyczne i formalne, lecz przede wszystkim finansowe. Rozpoczęcie działalności wymaga sporych nakładów związanych z inwestycjami – wynajęcie lokalu, zakup sprzętu lub towarów. Nic więc dziwnego, że każdy początkujący przedsiębiorca dokładnie ogląda każdą wydawaną przez siebie złotówkę. Dotyczy to również procesu rejestracji swojego biznesu. Warto więc dowiedzieć się, jakie koszty ponosi się w związku z zarejestrowaniem firmy.

Na szczęście wszyscy chętni odetchną z ulgą, ponieważ założenie typowej jednoosobowej działalności gospodarczej jest całkowicie darmowe. Oznacza to, że za składanie wniosków nie płaci się absolutnie nic. Istnieje oczywiście pewien wyjątek. Kiedy młody przedsiębiorca musi liczyć się z opłatą podczas zakładania firmy? Jest ona konieczna, gdy do prowadzenia działalności wymagana jest koncesja lub licencja. Dobrym tego przykładem jest np. sklep z alkoholem.

Choć wniosek o rejestrację i nadanie numer NIP jest bezpłatny, to przedsiębiorca, tak czy inaczej, musi liczyć się z pewnymi kosztami. Bez względu na to, jaki typ działalności się prowadzi, niezbędne jest opłacanie comiesięcznych składek ZUS. Co więcej, obowiązek ich płacenia jest niezależny od tego, jaki uzyskuje się dochód. Pomimo tego że założenie firmy jest darmowe, warto mieć odłożoną gotówkę na pierwszy etap jej działalności, aby można się było bez większych kłopotów rozliczać z ZUS-em.

Warto również pamiętać o ewentualnych dodatkowych kosztach. Wyrobienie firmowej pieczątki, zakup niezbędnych do prowadzenia działalności narzędzi czy nawet zareklamowanie swojego biznesu będą wymagały odpowiednich nakładów finansowych.

Jak prowadzić księgowość własnej firmy?

Jednym z ustawowych obowiązków każdego przedsiębiorcy jest prowadzenie księgowości swojej firmy. Podczas zakładania działalności można wybrać odpowiednią dla siebie metodę i dopasowanie jej do aktualnych potrzeb. Możliwości są dwie, czyli samodzielne prowadzenie księgowości lub skorzystanie z usług biura księgowego. Które rozwiązanie jest lepsze i dlaczego?

Wielu początkującym przedsiębiorcom wydaje się, że zatrudnienie profesjonalisty jest na początku błędną decyzją. Uzasadniają to wysokimi kosztami prowadzenia księgowości przez firmę zewnętrzną i szukają potencjalnych oszczędności, które mogą być pomocne na pierwszym etapie rozwoju.

Bardzo szybko można się przekonać, że zakładane oszczędności są niczym przy piętrzących się problemach z fisksusem. Przede wszystkim należy mieć na uwadze fakt, że do samodzielnego prowadzenia księgowości wymagane jest zakupienie profesjonalnego i stosunkowo drogiego oprogramowania księgowego. Co więcej, nawet osoba mająca odpowiednie wykształcenie będzie musiała poświęcać dość sporo czasu na zadania związane z księgowością. Oczywiście wiązać się to będzie ze zmniejszeniem dostępnego czasu na faktyczne prowadzenie przedsiębiorstwa, co zahamuje jego rozwój, a być może nawet doprowadzi do jego zamknięcia.

Wszystko to jasno wskazuje, że znacznie lepszym wyborem jest prowadzenie księgowości za pośrednictwem zewnętrznej firmy. Co prawda wymaga to uiszczania comiesięcznej opłaty, lecz, dzięki temu nie tylko można skupić całą swoją uwagę na rozwoju firmy, lecz dodatkowo ma się pewność, że wszystkie księgowe zadania będą realizowane bez żadnych błędów i niedopatrzeń.

*Administratorem danych osobowych podanych w powyższym formularzu jest Centrum Księgowe
Sp. z o.o. Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych znajda Państwo w Polityce Prywatności.

Zasady i formy opodatkowania własnej działalności

Każda osoba, która zakłada jednoosobową działalność gospodarczą, musi wskazać metodę jej opodatkowania. Nie każdy o tym wie, lecz przedsiębiorcy mają do dyspozycji, aż trzy różne warianty, czyli opodatkowanie na zasadach ogólnych, z wykorzystaniem stawki liniowej lub ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych.

Na czym polegają powyższe formy opodatkowania prowadzonej działalności? Wykorzystując zasady ogólne, korzysta się z 12% stawki podatku od uzyskanego dochodu. Metoda ta pozwala m.in. naliczać szereg ulg na koniec roku podatkowego. Wiedzieć jednak trzeba, że w przypadku przekroczenia progu podatkowego, czyli osiągnięcia w ciągu roku 120 000 zł dochodu, stawka wzrośnie z 12% na 32%.

Jeśli istnieje szansa, że firma już w pierwszym roku swojego istnienia będzie osiągała dochód przekraczający 120 000 zł, zalecane jest wybranie podatku liniowego. Wynosi on 19% i jest cały czas stały. Oznacza to, że jego wysokość jest uniezależniona od osiąganego dochodu i nie istnieją wyższe progi. Oczywiście w obu wariantach opodatkowania, jeśli nie osiągnie się żadnego dochodu, nie płaci się podatku.

prowadzenie działalności gospodarczej

Bardzo ciekawym rozwiązaniem jest opodatkowanie ryczałtem od podatków ewidencjonowanych. W tym wariancie firma rozlicza się jedynie od tego dochodu, którego nie może pomniejszyć o koszt uzyskanego przychodu. W przypadku tej zasady przedsiębiorca musi wybrać jedną z 8 stawek, czyli 2%, 3%, 5,5%, 8,5%, 10%, 10%, 12%, 12,5%, 14%, 15% lub 17%. Wybór konkretnej stawki podatku uzależniony jest od typu wykonywanej działalności. Wiedzieć trzeba, że ta metoda wiąże się z koniecznością spełnienia wielu formalności. Wymienić tu należy m.in. przechowywanie wszystkich dowodów zakupów, a także prowadzenie ewidencji przychodów oraz wykazu posiadanych przez firmę środków trwałych.

Obowiązkowe miesięczne składki - ZUS dla przedsiębiorcy

Choć stawki podatkowe nawet w przypadku bardzo atrakcyjnego rozliczania się na warunkach ogólnych mogą wydawać się bardzo wysokie, to zawsze podatek uzależniony jest od tego, jaki w roku podatkowym osiągnie się dochód. Siłą rzeczy na początku prowadzenia działalności dochód jest stosunkowo niski, co rzecz jasna przekłada się także na niewielkie opodatkowanie. Wiedzieć jednak trzeba, że podatek dochodowy to niejedyna należność, która musi być rozliczana przez przedsiębiorcę. Jednym z większych problemów dla początkującego właściciela firmy bardzo często okazują się składki ZUS.

Ubezpieczenie społeczne oraz zdrowotne to obowiązkowe składki, które musi opłacać każdy przedsiębiorca prowadzący swoją działalność na terytorium naszego kraju. Należy je uiścić do 20. dnia każdego miesiąca. Jaka jest stawka tych składek? Oczywiście każdego roku są one waloryzowane, lecz obecnie wynoszą łącznie 1418,48 zł. Co bardzo ważne, opłaty te są niezależne od osiąganych dochodów. Oznacza to, że jeśli firma aktualnie nie zarabia, tak czy inaczej, musi opłacić ZUS. Zaprzestanie opłacania ubezpieczenia społecznego i zdrowotnego może pociągnąć za sobą naprawdę olbrzymie problemy.

Nie trzeba mieć dużego doświadczenia w biznesie, żeby wiedzieć, że składki ZUS stanowią ogromną przeszkodę dla każdego początkującego przedsiębiorcy. Z tego też powodu w 2019 roku powołano do życia tzw. Mały ZUS. W myśl tych przepisów, jeśli firma rocznie nie osiągnie 120 000 złotych dochodu, może skorzystać z takiej specjalnej ulgi. Dzięki temu jej składki wyniosą 331,26 zł do końca czerwca i 341,72 zł od lipca do końca grudnia. Zmiana kwoty wynika z wprowadzenia w lipcu wyższej pensji minimalnej, od której z kolei zależna jest stawka składki ZUS.

Rachunek bankowy - czy firma musi go posiadać?

Ostatnią sprawą, której powinno się przyjrzeć, jeśli planuje się założenie własnej działalności gospodarczej, jest wymóg posiadania firmowego konta bankowego. Czy taki obowiązek w ogóle istnieje i faktycznie jest obowiązek założenia osobnego konta bankowego, na którym przechowywany będzie kapitał firmy?

Co prawda obowiązujące przepisy nie zabraniają wykorzystywania prywatnego konta na potrzeby firmowe, to wielu specjalistów odradza takie rozwiązanie. Założenie dla firmy osobnego konta bankowego będzie zwyczajnie wygodniejsze. Firmowe konto umożliwi łatwiejsze zarządzanie finansami, kontrolowanie przychodów i kosztów, a także planowanie przyszłych inwestycji.

Czy warto prowadzić działalność?

Mimo wielu trudności, z którymi borykają się przedsiębiorcy w dzisiejszych czasach, założenie działalności gospodarczej daje możliwość posiadania wpływu na różne aspekty i pracowania na własny rachunek. Samo założenie firmy nie jest bardzo skomplikowanym procesem. Jeśli tylko dopilnuje się ustawowych terminów, a dokomentacja będzie prawidłowa, młodemu przedsiębiorcy nie pozostanie nic więcej niż skupić się na rozwoju własnego biznesu.