Na czym polegają zasada memoriałowa i zasada kasowa w rachunkowości?
Rachunkowość to sformalizowany i regulowany przepisami prawa system, który jest niezbędny podczas prowadzenia działalności gospodarczej. Służy rzetelnej oraz opartej na miarodajnych wynikach ocenie. Jako przedmiot systemu rachunkowości należy bowiem traktować każde zdarzenie gospodarcze związane z miernikiem pieniężnym i mające wpływ na wskaźniki przedsiębiorstwa. Jest to również niezbędne dla jego rozwoju. Prawidłowe funkcjonowanie systemu, który obejmuje m.in. prowadzenie ksiąg rachunkowych czy sporządzanie sprawozdań finansowych, gwarantuje stosowanie określonych nadrzędnych zasad rachunkowości. Znajdują one także odzwierciedlenie w standardach międzynarodowych. Warto tu wspomnieć szczególnie o zasadzie memoriałowej oraz kasowej. W poniższym tekście szczegółowo omawiamy te zagadnienia. Zachęcamy więc do lektury.
Z tego wpisu dowiesz się…
Czym jest zasada memoriałowa w rachunkowości?
Zasada memoriałowa jest jednym z pierwszych fundamentów rachunkowości. Znana była już na przełomie XIV i XV wieku. Według najprostszej definicji zasada memoriału nakazuje ewidencjonowanie przychodów i kosztów związanych z działalnością gospodarczą dla danego okresu niezależnie od terminu ich zapłaty. W tym podejściu wszystkie transakcje należy ująć w księgach w momencie ich zajścia, a nie przepływu pieniężnego. Zatem podczas stosowania zasady memoriałowej już wtedy przychody oraz koszty uważa się za uzyskane. Brak wpłat na tym etapie powoduje jednak powstanie zobowiązań oraz należności, co również należy odnotować w dokumentacji księgowej jako nieuregulowane. Zasada memoriałowa pozwala firmom na uzyskanie dużej przejrzystości ich sprawozdań finansowych. Tym bardziej, że do aktywów lub pasywów danego okresu sprawozdawczego zaliczane będą koszty lub przychody dotyczące przyszłych okresów. Stosowanie obu zasad jest zgodne z Ustawą o rachunkowości z dnia 29 września 1994 r. (Dz. U. 1994 Nr 121 poz. 591 z późn. zm.).
Zalety zasady memoriałowej
Stosowanie metody memoriałowej niesie za sobą wiele zalet, które mają pozytywny wpływ na funkcjonowanie działalności gospodarczej. W szczególności należy wymienić tu:
- pełen obraz rzeczywistych aktywów oraz pasywów przedsiębiorstwa,
- dobrą podstawę do analiz długookresowej perspektywy oraz kondycji firmy,
- szczegółowy oraz analityczny zapis bieżącej księgowości,
- łatwiejszą kontrolę ksiąg rachunkowych,
- większą wiarygodność sprawozdań finansowych,
- dobrą bazę informacji finansowych do podejmowania skutecznych decyzji biznesowych oraz zarządzania firmą,
- uwzględnianie międzynarodowych standardów rachunkowości.
Wady stosowania zasady memoriału
Oprócz przedstawionych zalet stosowanie zasady memoriału w rachunkowości niesie za sobą również pewne ryzyka. Wynikają z tego jej określone wady. Zaliczymy do nich:
- większe skomplikowanie w stosowaniu w porównaniu do metody kasowej,
- zmniejszenie płynności finansowej przedsiębiorstwa w wyniku nieuregulowanych należności – może to być utrudnienie w bieżącym rozwijaniu firmy,
- trudność w interpretacji dla osób mniej biegłych w procesach rachunkowych.
Na czym polega metoda kasowa?
Zasada kasowa (kasy) jest przeciwieństwem memoriałowej. Przy realizacji transakcji stosowano ją historycznie prawdopodobnie jeszcze wcześniej. W tym przypadku wpływy i wydatki ewidencjonowane są w momencie ich wpływu, a więc faktycznej zapłaty. To pod wieloma względami uproszczone rozwiązanie. Przepływy pieniężne są więc ujmowane w sprawozdaniach finansowych dopiero w momencie zaistnienia – nawet, w sytuacji, gdy dotyczą transakcji za miniony okres. Stosowanie metody kasowej wymaga zatem stałego balansowania pomiędzy nadwyżką a niedoborem środków pieniężnych i stałej kontroli stanu finansowego przedsiębiorstwa. Ta metoda polega na ewidencjonowaniu przychodów danego okresu. Ujęta w sprawozdaniu finansowym zostaje wyłącznie opłacona faktura i koszty, które faktycznie zostały poniesione. Zaliczać do wyniku finansowego firmy nie należy tu przypadających na jej rzecz przychodów przyszłych, które są konsekwencją podpisanych już umów handlowych.
Zalety kasowej zasady rachunkowości
Zasada kasowa to rozwiązanie stosowane przez wielu przedsiębiorców. Nie dzieje się tak bez przyczyny. Przemawiają bowiem za tym konkretne korzyści, które są widoczne w porównaniu do zasady memoriałowej:
- łatwiejsze ewidencjonowanie,
- brak wymogu klasyfikowania kosztów na pośrednie i bezpośrednie oraz przyporządkowania do konkretnych przychodów,
- obrazuje faktyczny przepływ środków pieniężnych.
Wady księgowości z zasadą kasową
Oczywiście zasada kasowa nie pozostaje bez wad. Niektóre z nich okazują się bardzo istotne dla prowadzenia przedsiębiorstwa. Wady te również widoczne są zwłaszcza w odniesieniu do zasady memoriałowej:
- ryzyko błędnej oceny kondycji finansowej prowadzonego biznesu,
- utrudnienie w poprawnym ustaleniu wyniku finansowego dla prowadzonej działalności,
- wgląd wyłącznie w wynik kasowy,
- brak uwzględniania rzeczywistej sytuacji finansowej przedsiębiorstwa (bez informacji o oczekiwanych wpływach, a także obowiązkach zapłaty),
- niemożność długoterminowych analiz.
Zasada memoriałowa a kasowa – którą wybrać?
Przedsiębiorcy prowadzący Księgę Przychodów i Rozchodów (KPiR) mają obowiązek wybrać sposób, w jaki ujmą koszty uzyskania przychodu. Do wyboru mają tu dwie formy – metodę kasową lub memoriałową, którą będą stosować przynajmniej przez cały najbliższy rok podatkowy. Każda z nich ma swoje zalety oraz wady. Zależą one od specyfiki firmy oraz określenia dla niej korzystniejszego momentu powstania kosztów i przychodów. Czym się różnią? Zasadę memoriałową w rachunkowości stosują zarówno przedsiębiorstwa prywatne, jak i podmioty z szeroko rozumianego sektora publicznego. Jest traktowana często jako forma podstawowa dla biznesów większych, które nie mają problemów z płynnością finansową. Natomiast metoda kasowa pod wieloma względami może okazać się korzystna dla małych działalności gospodarczych o mniejszym potencjale i zasobach. Szczególnie dla tych, gdzie ważna pozostaje aktualna płynność finansowa. Decyduje się na nią wielu przedsiębiorców przede wszystkim ze względu na uproszczone operacje księgowe. W kwestii ewidencji transakcji obie zasady są dla siebie przeciwieństwami. Warto mieć również na uwadze, że pojęcie metody kasowej występuje także na gruncie podatku VAT. Oba terminy należy jednak rozgraniczyć, gdyż nie są ze sobą tożsame.
Ewidencjonowanie przychodów według zasady memoriałowej i kasowej – podsumowanie
Współczesna rachunkowość zapewnia przedsiębiorcom możliwość wyboru. Dotyczy ona również sposobu ewidencjonowania przychodów i kosztów. Zarówno zasada memoriałowa, jak kasowa znajdują zastosowania w rachunkowości i są potrzebne. Każda z nich ma swoje unikalne cechy, z którymi wiążą się konkretne korzyści oraz potencjalne zagrożenia dla prowadzonego biznesu. Podstawowa różnica między metodami polega na momencie ujmowania transakcji w księgach. Zasada memoriałowa umożliwia przy tym dokładniejszy i bardziej rzetelny obraz sytuacji firmy. Controlling i rachunkowość zarządcza dotycząca wyniku finansowego jednostki pozostaje tutaj na wyższym poziomie. W zamian jest bardziej skomplikowana i wpływa w niektórych sytuacjach niekorzystnie na płynność finansową. Zasada kasowa pozostaje znacznie prostsza w zastosowaniu. Nie daje jednak wglądu w zobowiązania oraz należności. Wybór metody powinien więc zależeć od potrzeb, możliwości, uwarunkowań prawnych, a także specyfiki danego biznesu. Każdy przykład należy rozpatrywać odrębnie i dostosowywać do polityki rachunkowości realizowanej w danej firmie.
Jak możemy Ci pomóc?
Skontaktuj się z nami aby nawiązać współpracę z zakresu księgowości.
Szybki kontakt
Najnowsze wpisy
-
Czy można wystawić fakturę z datą wsteczną?
Czy można wystawić fakturę z datą wsteczną? Wystawianie faktur VAT stanowi nieodłączną część prowadzenia działalności gospodarczej. Kwestię tę regulują szczegółowo określone przepisy. W obrocie gospodarczym ma miejsce czasem sytuacja, że następuje wystawienie faktury z datą sprzedaży wsteczną. Czy jest to zgodne z obowiązującym prawem? Przepisy w tym aspekcie są jednoznaczne i nie pozostawiają najmniejszych wątpliwości.
5 grudnia 2024 Czytaj więcej -
Na czym polegają zasada memoriałowa i zasada kasowa w rachunkowości?
Na czym polegają zasada memoriałowa i zasada kasowa w rachunkowości? Rachunkowość to sformalizowany i regulowany przepisami prawa system, który jest niezbędny podczas prowadzenia działalności gospodarczej. Służy rzetelnej oraz opartej na miarodajnych wynikach ocenie. Jako przedmiot systemu rachunkowości należy bowiem traktować każde zdarzenie gospodarcze związane z miernikiem pieniężnym i mające wpływ na wskaźniki przedsiębiorstwa. Jest to
23 listopada 2024 Czytaj więcej -
Jakich zmian w podatkach możemy się spodziewać w przyszłym roku?
Jakich zmian w podatkach możemy się spodziewać w przyszłym roku? Są niezbędne do funkcjonowania państwa, ale niezbyt lubiane. Podatki to temat, który często wywołuje skrajne emocje u polityków oraz obywateli. Wiele wskazuje na to, że w 2025 roku pojawi się liczne zmiany w przepisach podatkowych. O ile jednak niektóre z nich wydają się już pewnikiem,
14 listopada 2024 Czytaj więcej -
Czym jest postępowanie sanacyjne?
Czym jest postępowanie sanacyjne? W polskim prawie wyróżnia się cztery rodzaje postępowań restrukturyzacyjnych: postępowanie o zatwierdzenie układu, przyspieszone postępowanie układowe, postępowanie układowe oraz postępowanie sanacyjne. W artykule zajmiemy się ostatnim typem. Co to w ogóle jest postępowanie sanacyjne? Czym wyróżnia się na tle innych? Kiedy można skorzystać z prawa do sanacji? Z jakich etapów się
4 listopada 2024 Czytaj więcej