18.03.2024, Centrum Księgowe

Najważniejsze zmiany w podatkach w 2024 roku

Początek nowego roku zwykle wiąże się z reformą w przepisach podatkowych, a co za tym idzie – koniecznością zapoznania się z wprowadzonymi zmianami w prawach i obowiązkach podatnika. Nie inaczej jest w 2024 r., kiedy w życie wchodzą całkowicie nowe podatki, a także nowelizacja ustalonych wcześniej świadczeń. Z jakimi modyfikacjami w kwestii podatków muszą liczyć się obywatele naszego kraju w tym roku? I kiedy dokładnie możemy się ich spodziewać? Sprawdźmy!

Spis treści

Kluczowa zmiana – obowiązkowe fakturowanie w KSeF

Od początku stycznia 2022 roku osoby, które prowadzą działalność gospodarczą, mogą dobrowolnie korzystać z powstałego z inicjatywy Ministerstwa Finansów Krajowego Systemu e-Faktur, czyli narzędzia do wystawiania, otrzymywania czy przechowywania faktur. Zgodnie z przedstawionymi przez rząd informacjami, oprogramowanie to zostało powołane do życia m.in. po to, by ułatwić przedsiębiorcom ochronę tego typu dokumentów przed zniszczeniem, a mające przy tym miejsce ustrukturyzowanie wzoru faktur przyczynia się do usprawnienia procesu ich wystawiania. Nie da się jednak ukryć, że korzyści widoczne są też dla samych organów podatkowych – minimalizacja nadużyć, do jakich dochodzi na tym polu oraz łatwy dostęp do plików sprawi, że zyskają one większą kontrolę nad fakturowaniem. Co szczególnie istotne, póki co stosowanie KSeF nie jest obowiązkowe, jednak od 1 lipca 2024 roku program miał już stać się obligatoryjny dla wielu podatników. Dlaczego zmiana ta nie zostanie więc wdrożona zgodnie z planem? Jak przekazał Andrzej Domański pełniący funkcję ministra finansów, data ulegnie przesunięciu z powodu wykrytych komplikacji.

Najważniejsze zmiany w podatkach w 2024 roku

Jednak z czym będzie wiązał się (przesunięty w czasie) obowiązek korzystania z KSeF? Przede wszystkim z koniecznością przestawienia się w sposobie fakturowania – w niedalekiej przyszłości możliwość wystawiania faktur w formie papierowej przestanie istnieć dla polskich przedsiębiorców.

Mimo tego, że nakaz zostanie wprowadzony dopiero w 2025 roku, warto, by firmy, które postulowały przesunięcie terminu wejścia w życie KSeF, ponieważ nie zdążyły się odpowiednio przygotować na wdrożenie zmian, zajęły się organizacją dostosowania swojej działalności do obsługi nowego systemu.

Nowe podatki 2024 – podatek minimalny

Kolejne niekorzystne z punktu widzenia właścicieli firm zmiany podatkowe dotyczą opracowywanego przez ostatnie lata z inicjatywy Polskiego Ładu pomysłu wprowadzenia podatku minimalnego. Czym on jest i kogo tak naprawdę dotknie nowa danina? Podatek minimalny to nowy rodzaj podatku od dochodów osób prawnych (CIT), który dotyczy:

 • podatkowych grup kapitałowych,
 • przedsiębiorców, których zarząd lub siedziba działalności znajduje się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej (nawet jeśli dochody osiągają w innym miejscu),
 • podatników, którzy prowadzą działalność zagranicznego zakładu na obszarze Polski.

Jednak według zawartych w Dzienniku Ustaw z 2023 r. w poz. 2805 informacji, aby wspomniane grupy miały być obciążone świadczeniem, muszą wykazać, że w danym roku poniosły stratę ze źródła przychodów innych niż z zysków kapitałowych. Lub też że osiągnęły udział dochodów ze źródła przychodów innych niż z zysków kapitałowych, określonych zgodnie z art. 7 ust. 1 albo art. 7a ust. 1, w przychodach innych niż z zysków kapitałowych w wysokości nie większej niż 2%.

Zmiana ta, pomimo że wdrożona na początku 2022 r., faktycznie stała się wiążąca dopiero od 1 stycznia 2024 roku. Kwota, jaką w zaistniałej sytuacji będą zmuszeni uiścić podatnicy to 10% podstawowego opodatkowania. Niestety podatek minimalny od początku swojego istnienia budzi kontrowersje. Choć w teorii jego zadaniem jest minimalizowanie nadużyć (takich jak np. wykazywanie niskich dochodów mimo wysokich zysków), a tym samym uszczelnienie samego systemu, to w praktyce niestety bije on w przedsiębiorców, których biznes chwilowo nie osiąga najlepszych obrotów.

Dodatkowe opłaty za opakowania plastikowe

Kilka lat temu, w związku ze zmianami klimatycznymi i potrzebą ochrony środowiska Unia Europejska podjęła decyzję o konieczności wprowadzenia nowych regulacji ekologicznych. Dlatego też jeszcze w 2019 roku została przegłosowana dyrektywa SUP (z ang. Single Use Plastics), niekiedy określana także jako dyrektywa plastikowa. Jaki jest jej cel? Przede wszystkim ograniczenie tworzenia i wykorzystywania plastiku. Z tego też tytułu polski rząd w Ustawie z dnia 14 kwietnia 2023 r. określił regulacje dotyczące obowiązków przedsiębiorców w zakresie gospodarowania niektórymi odpadami. Niemal od razu, bo jeszcze w maju 2023 r., wszedł w życie zakaz sprzedaży pewnych typów opakowań. Inne zmiany zaplanowane zostały na następny rok, dlatego od 1 stycznia 2024 roku firmy, które prowadzą działalność w branży gastronomicznej, zmuszone są pobierać od swoich klientów opłaty za jednorazowe opakowania z tworzyw sztucznych, a od 1 lipca 2024 r. będą musiały umożliwić konsumentom alternatywną opcję.

Podatek „zerowy” na żywność

Wprowadzony w lutym 2022 roku podatek „zerowy” to jedna z czynności, która została wdrożona w ramach rządowej polityki antyinflacyjnej. Zgodnie z założeniami te zmiany podatkowe miały na celu obniżyć ceny określonych usług i towarów, chociażby podstawowej żywności, objętej do tej pory 5% stawką VAT. Chcąc kontynuować podjęte wcześniej działania, rząd zdecydował się przedłużyć podatek 0% do końca pierwszego kwartału 2024 roku. W Dzienniku Ustaw, zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Finansów z dnia 9 grudnia 2023 roku możemy przeczytać o zastosowaniu obniżenia podatkowego do 0% z 5% dla artykułów wymienionych w pozycjach 1-18 załącznika nr 10 do ustawy o VAT. Wśród nich znaleźć możemy np. mięso (w tym ryby), produkty mleczarskie, warzywa, owoce, zboża czy tłuszcze.

Ta decyzja niewątpliwie cieszy każdego Polaka, ponieważ pozwala zaoszczędzić nieco budżetu na codziennych zakupach. Sama idea podatku 0% powstała, by zniwelować negatywne efekty inflacji, które są m.in. skutkiem pandemii COVID-19 czy trwającej wojny w Ukrainie. Z pewnością obywatele oczekiwaliby, by podatek 0% pozostał na dłużej, trudno natomiast przewidzieć, czy ustawa ponownie zostanie przedłużona, np. do końca pierwszej połowy roku, czy politycy zdecydują się na powrót do dawnej stawki za żywność.

6% podatku PCC od mieszkań

Do zapłaty nowej daniny muszą przygotować się również właściciele kilku nieruchomości – a dokładnie osoby decydujące się na nabycie szóstego i każdego kolejnego mieszkania w jednym lub kilku obiektach, które znajdują się na jednej nieruchomości gruntowej. Podatek PCC (czyli od czynności cywilnoprawnych) w wysokości 6% będzie obowiązywał od 1 stycznia 2024 roku. Zgodnie z informacjami, jakie podawał ówczesny Minister Rozwoju i Technologii Waldemar Buda, taka zmiana ma na celu ograniczenie masowego zakupu nieruchomości, co w rezultacie negatywnie wpływa na ceny mieszkań w Polsce.

Zmiany podatkowe 2024 – podwyższenie podatku rolnego czy status quo?

Zgodnie z wcześniejszymi planami, na sporą zmianę miały przygotować się też osoby korzystające z użytków rolnych i ich właściciele. Od stycznia 2024 gospodarstwa rolne miały uiszczać aż o 21% wyższy podatek rolny. W przełożeniu na kwoty to 224,08 zł za jeden hektar przeliczeniowy (wzrost o 38,95 zł) oraz 448,15 zł za hektar pozostałych gruntów rolnych (wzrost o 77,80 zł na hektarze). Ze względu jednak na protest na granicy polsko-ukraińskiej, 6 stycznia tego roku w Rzeszowie podpisano porozumienie w tej sprawie, a jednym z postulatów było pozostawienie podatku na poziomie sprzed roku. Do tej pory jednak trwają negocjacje i trudno jednoznacznie określić, jaki będzie finał: czy rząd spełni żądania rolników, czy będą musieli oni pogodzić się z nową daniną.

Warto pamiętać, że jeżeli wzrost podatku o 21% stanie się faktem, wówczas zmiana ta dotknie każdego z nas w postaci podwyżki cen żywności.

Podniesienie kwoty składek ZUS dla przedsiębiorców

Coroczne podwyżki opłat nie ominą polskich przedsiębiorców także w tym roku. Od 1 stycznia 2024 roku będą musieli zmierzyć się ze wzrostem kwoty składek na ubezpieczenia społeczne. Co szczególnie istotne: nowe daniny dotyczą zarówno właścicieli firm korzystających z małego, jak i dużego ZUSu. W przypadku tych pierwszych opłacana kwota wzrośnie o niemal 18% – nieco mniej, bo ok. 13% więcej niż w zeszłym roku zapłacą przedsiębiorcy na dużym ZUSie.

Podatki zmiany i nowe regulacje – podsumowanie

W 2024 roku polscy obywatele staną w obliczu znacznego wzrostu obciążeń podatkowych, co niewątpliwie znacząco wpłynie na ich finanse osobiste oraz gospodarkę kraju. Wymienione i omówione daniny to jednak nie wszystkie podatki, które czekają nas w tym roku. W tym artykule skupiliśmy się na najistotniejszych kwestiach, które z pewnością negatywnie wpłyną na zasobność naszych portfeli.

Jak możemy Ci pomóc?

Skontaktuj się z nami aby nawiązać współpracę z zakresu księgowości.

Najnowsze wpisy

 • Komplikacje z VAT – wystawianie faktury od nievatowca dla vatowca

  Komplikacje z VAT – wystawianie faktury od nievatowca dla vatowca W polskim systemie podatkowym przedsiębiorca, który jest zarejestrowany jako czynny podatnik VAT, musi udokumentować każdą dokonaną transakcję fakturą VAT. Jednakże funkcjonują w prawie również podmioty nazywane nievatowcami. Należą do nich podatnicy, którym przysługuje zwolnienie z płacenia VAT. Wraz z nimi pojawia się również kwestia wystawiania

  28 maja 2024
 • Co to są kody PKD i jak wybrać poprawny?

  Co to są kody PKD i jak wybrać poprawny? Funkcjonowanie w danym porządku prawnym wymaga realizacji obowiązków określonych szczegółowymi przepisami. W związku z tym również każdy polski przedsiębiorca zobligowany jest do dopełnienia ważnych formalności. Wśród nich znajduje się m.in. podanie numerów PKD dotyczących wykonywanej działalności gospodarczej. Mają one istotne znaczenie dla prowadzenia biznesu oraz wpływają

  14 maja 2024
 • Nowy podatek minimalny w 2024 roku – czym jest i kogo dotyczy?

  Nowy podatek minimalny w 2024 roku – czym jest i kogo dotyczy? Wejście w nowy rok zwykle wiąże się z wieloma zmianami – nie tylko tymi, które sami sobie ustalimy, ale również tymi niezależnymi od naszej woli. Mowa oczywiście o przepisach prawnych, dotykającymi nas jako obywateli, pracowników czy przedsiębiorców. Na jakie nowości w tym zakresie

  30 kwietnia 2024